Opublikowano Dodaj komentarz

Nie łam głowy! Czyli skład i łamanie.

W książce zawsze na początku lub na końcu mamy umieszczone informacje dotyczące procesu powstawania książki. Dokładnie – gdzie książka została wydrukowana (miasto i nazwa drukarni), informacja o wydawcy, o redakcji, o copywriterach, o grafikach, a także o tym kto wykonał korektę, skład i łamanie. O tyle, o ile większość z tych informacji, dla zwykłego czytelnika jest jasne, to problem może mieć ze zrozumieniem czym jest skład i łamanie. Dla bardzo wielu osób, które jedynie czytają lub dopiero planują wydać swoją pierwszą książkę, cały proces jej powstawania może wydać się skomplikowany.
Na szczęście nic bardziej mylnego.
Przede wszystkim skład i łamianie wykonujemy na poprawionej, ostatecznej wersji tekstu. Nie da się np. najpierw złamać tekstu a następnie zrobić korekty.
Przed trzeba też zastanowić się nad formatem. Zazwyczaj decyduje o nim wydawca, ale jeśli mamy wybór to nalezy wziąć pod uwagę jaki rodzaj książki mamy a do niego dobrać pasujący format. Przykład? Książka biograficzna zawierająca fotografie będzie miała inny, większy format niż zwykła powieść.
Jeśli mamy już tekst po korekcie, z którego jesteśmy zadowoleni chcemy oddać go do druku to trzeba go jeszcze odpowiednio przygotować.
Co to znaczy? Najpierw łamiemy, czyli umieszczenie go w kolumnach na stronach książki, a następnie składamy go nadając mu ostateczny wygląd – dobór odpowiedniej czcionki oraz jej wielkości, dobór marginesów, żywej paginy oraz opracowanie wyglądu tabel lub rycin. Mówiąc najprościej skład i łamanie to dopieszczenie naszego dzieła tak, aby na końcu wyglądał odpowiednio, żeby nie rozjezjeżdżały się zdania, żeby na ich końcach nie zostawały spójniki a, i, z itd.
Na tym etapie trzeba pamiętać również o profilach kolorów. Profil monitora musi być ustawiony na początku, ponieważ jeśli wygląd kolorów na monitorze nie odpowiada faktycznym definicjom kolorów w dokumencie to nie można będzie utrzymać spójności.
Jest to w szczególności ważne kiedy wybieramy czy będzie to druk offsetowy czy cyfrowy – mają one inne profile.
Nie można zapomnieć również o stronach stale występujących – Przedtytyłowa, tytułowa i redakcyjna oraz strony wakatowe. Musimy wiedzieć, w którym miejscu książki mają się znaleźć.
Profesjonalnie przygotowany skład sprawia, że nasze dzieło nabiera również wartości wizualnej. Książka to nie tylko treść sama w sobie, to także jej forma – im bardziej schludna i czytelna tym bardziej atrakcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *